W Grecji odkryto prehistoryczne figurki

Archeolodzy odkryli w środkowej Grecji ponad 300 glinianych figurek sprzed ponad 7300 lat – informuje serwis internetowy Daily Echo.
Odkrycia dokonał zespół archeologów z Uniwersytetu w Southampton w Anglii na stanowisku Koutroulou Magoula, położonym 2,5 kilometra na południe od miasta Neo Monastiri w prefekturze Ftiotyda.

Podczas prac badawczych na prehistorycznym stanowisku archeologicznym naukowcy odkryli ponad 300 małych figurek wykonanych z gliny, pochodzących z okresu środkowego neolitu (ok. 5800-5300 r. p.n.e.).

Zdaniem ekspertów znalezisko jest wyjątkowo cenne nie tylko ze względu na liczbę odkrytych figurek, ale też rozmaitość przedstawionych postaci, odzwierciedlającą kulturę i strukturę społeczną grup ludzkich z okresu neolitu.

Jak poinformował prof. Jan Hamilakis, neolityczne figurki zwykle przedstawiają postaci kobiece, ale figurki ze stanowiska Koutroulou Magoula są bardziej różnorodne – przedstawiają postaci kobiet, mężczyzn, a nawet osób, którym trudno jednoznacznie przypisać płeć.
Niektóre figurki przedstawiają hybrydowe stworzenia, posiadające cechy ludzi oraz ptaków.

Zdaniem prof. Hamilakisa naukowców czeka wiele pracy podczas szczegółowego badania znalezisk, które mogą pomóc w ustaleniu, jak ludzie odnosili się w okresie neolitu do budowy ludzkiego ciała, własnej płci oraz tożsamości w grupie społecznej.

PAP/jot/ agt/dm

Źródło: Niewiarygodne.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: