Halucynogenna roślina lecząca z uzależnień

Iboga to afrykański gatunek krzewu, w którego korzeniu znajduje się substancja zwana ibogainą. To właśnie ona jest niezwykle skutecznym lekiem na uzależnienia. Iboga oraz wszelkie jej ekstrakty są jednak zakazane w Polsce i wielu krajach na całym świecie.

Deborah Mash od lat testuje ibogainę jako środek przeciwdziałający alkoholizmowi w swoim ośrodku na Karaibach. 70 procent jej pacjentów wyszło z nałogu na co najmniej kilkanaście miesięcy. Dwóch pierwszych pacjentów, którzy poddali się nowej terapii, już od 16 lat nie tknęło alkoholu.

Przypadki innych osób pokazują, że ten lek skutkuje również w przypadku osób uzależnionych od heroiny, kokainy czy opium. Dr Anwar Jeewa z Minds Alive Rehab Centre znajdującego się w Chatsworth twierdzi, że za pomocą ibogainy udało mu się wyleczyć już ponad 1000 pacjentów.

Iboginę wystarczy podać pacjentowi tylko raz, aby uzyskać żądany efekt. Substancja ta jest silnie halucynogenna. Osoby, które poddały się terapii, twierdzą, że po otrzymaniu leku przez parę godzin miały halucynacje, a po przebudzeniu nie odczuwały już potrzeby zażycia narkotyków.

Pojawiające się w głowach pacjentów obrazy mogą być bardzo różne. Lekarze twierdzą jednak, że zawsze mają one związek z sytuacjami, które zapoczątkowały uzależnienie. Halucynacje wywołują tak duży wstrząs dla osoby uzależnionej, że jej świadomość powraca do stanu sprzed nałogu i pacjent może rozpocząć od nowa trzeźwe życie. Naukowcy nie potrafią wyjaśnić dlaczego w mózgach osób, które zażyły ibogainę powstają właśnie takie obrazy.

Substancja ta ma wpływ na metabolizm. Dzięki niej powstają nowe białka, które blokują receptory w mózgu odpowiadające za uzależnienia. Odwyk prowadzony metadami tradycyjnymi również daje podobne efekty, jednak następują one dopiero po kilku miesiącach terapii, natomiast przy zastosowaniu wyciągu z korzenia ibogi trwa to jedynie kilka dni.

W wielu krajach ibogaina jest środkiem zakazanym ze względu na jej działanie halucynogenne. Niektórzy uważają, że substancja ta ma związek z 19 przypadkami zgonów podczas terapii, jednak naukowcy dowiedli, że w 14 przypadkach, śmierć została spowodowana wcześniejszymi problemami zdrowotnymi.

Obecnie jednak jedynie w Nowej Zelandii ustanowiono prawo zgodnie, z którym ibogaina może być stosowana jako lek. Dodatkowo, nowozelandzcy lekarze ogłosili, że współczynnik śmierci w wyniku tradycyjnej terapii metadonem jest nieco wyższy niż w przypadku leczenia ibogainą.

Pomimo tego w takich krajach takich jak Polska, Stany Zjednoczone, Francja, Szwecja, Dania, Belgia, Szwajcaria i Chorwacja substancja ta jest ciągle zakazana. W pozostałych państwach zażywanie ibogainy nie zostało w żaden sposób uregulowane prawnie.

Coraz więcej ośrodków naukowych oraz instytucji odwykowych testuje tę substancję, a efekty ich badań często przemawiają na korzyść wprowadzenia nowego leku. Lekarze do dalszych testów niezbędnych do zalegalizowania ibogainy potrzebują jednak ogromnych pieniędzy. Badania nowych leków zazwyczaj finansują ogromne koncerny farmaceutyczne, tym razem jednak żadna organizacja nie chce zainwestować swoich pieniędzy.

Koncern liczy na zdobycie patentu na nowy lek, aby następnie inwestycja się zwróciła. Niestety ibogainę można uzyskać z przyrody i tym samym bardzo ciężko jest uzyskać patent na taki lek.

Dodatkowo jest to lek, który najczęściej wystarczy zażyć jedynie raz, natomiast dotychczas stosowany metodon podaje się wielokrotnie w czasie terapii. Oznacza to, że „starego” leku koncerny sprzedają dużo więcej niż miałoby to miejsce w przypadku ibogainy.

Te trudności jednak nie zniechęcają naukowców, którzy dalej prowadzą swoje badania i poszukują sponsorów. Jednak nawet jeśli znalazłby się inwestor to i tak, dopóki polskie prawo nie ulegnie zmianie, nasi lekarze nie będą mogli przepisywać nowego leku.

Źródło: Odkrywcy.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: