Oni mogą nawet zbadać twoje DNA. I zapytać o seks

Kontrolerzy NIK dostają nowe uprawnienia.

Każdy kontroler NIK będzie mógł zbierać i gromadzić m.in. informacje na temat pochodzenia rasowego, preferencji seksualnych, poglądów politycznych, wyznania, a nawet informację genetyczną, nałogów oraz stanu zdrowia – ostrzega „Polityka”.
Takich uprawnień nie mają nawet funkcjonariusze służb specjalnych. Kontrolerzy otrzymają je gdy 2 czerwca wejdzie w życie przepis znowelizowanej w 2010 r. ustawy o NIK. Dzięki nim weryfikować będą wydatki Polaków na leczenie.

Często te dane są niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia kontroli finansowania procedur medycznych. W dokumentacji, po którą sięgają kontrolerzy, pojawiają się bowiem dane pacjentów – tłumaczy tygodnikowi rzecznik NIK.
Paweł Biedziak zapewnia „Politykę”, że danych NIK ani nie przetwarza ani nie wprowadza nawet do bazy danych.

Dla mnie to rzecz przerażająca. Instytucja państwowa może sięgać po dane szczególnie chronione, ale trzeba określić wyraźnie, w jakich sytuacjach. Myślę, że przy tworzeniu tego przepisu nikt się nie zastanowił, jak szeroki zakres danych za nim się kryje – mówi „Polityce” była szefowa GIODO dr Ewa Kulesza.
Według Kuleszy błędem w nowelizacji było pominięcie zastrzeżenia, jakie dotyczy funkcjonariuszy służb specjalnych.

Oni, chcąc uzyskać dostęp do danych wrażliwych, muszą przedstawić szczegółowe upoważnienie od przełożonego – dodaje Kulesza.
NIK przyznaje, że posłowie poszli za mocno na skróty. Powinni określić zakres danych, do których dostęp jest NIK niezbędny.

Źródło: Sfora.pl

Komentarz ode mnie: Totalna inwigilacja zaczyna być realnym faktem. Najpierw ACTA, teraz to. Obserwujcie, co się wyprawia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: