Bycie w grupie odbiera nam inteligencję?

Miła atmosfera, dobre jedzenie, luźne rozmowy – spotkania w gronie innych wydają się skuteczną formą relaksu. A co z naradami w pracy, czy to prawda, że sprzyjają generowaniu pomysłów? Jak pokazują badania, to mogą być tylko pozory. Za uśmiechami czy profesjonalnymi spojrzeniami może kryć się wewnętrzna emocjonalna batalia w następstwie której spada nam poziom inteligencji. Uwaga, szczególnie podatne na powyższe zjawisko są panie! Głupiejemy w tłumie?

Ponoć w grupie raźniej. Badacze mają odmienne zdanie. Zaobserwowali oni dramatyczny spadek naszych zdolności umysłowych, gdy jesteśmy w towarzystwie innych. Szczególnie, gdy mamy pewien wgląd w działania i postępy czynione przez tych wokół. To wprost odbiera nam inteligencję – twierdzą specjaliści. Zjawisko dotyczy głównie pań. W grupie rówieśniczej o porównywalnym poziomie inteligencji po jakimś czasie kobiety zaczynają się czuć zastraszone, a ich iloraz inteligencji spada – zauważają naukowcy.

Testujemy

Naukowcy przeprowadzili dwie serie testów na grupie kobiet i mężczyzn o podobnej inteligencji. Pierwszy zestaw zadań obejmował łamigłówki, które mieli rozwiązywać badani. Następnie przed kolejną serią podobnych testów eksperci poinformowali uczestników, jak dobrze z właśnie wykonanym zadaniem poradzili sobie inni. Wiedza ta okazała się kluczowa i wcale nie okazała się pomocna w kolejnej rundzie. Tak wyniki, jak i IQ uczestników spadło w drugiej serii. Wpływ ten zaobserwowano u obu płci, choć w przypadku pań był on zdecydowanie bardziej wyrazisty.

Emocje górą? Wszystko przez presję społeczną

Skany mózgu z drugiej próby wykonane za pomocą metod neuroobrazowania wykazały, że część mózgu, która jest odpowiedzialna za radzenie sobie z emocjami zwiększała aktywność. Natomiast ta, która związana jest z rozwiązywaniem problemów popadała w częściowe uśpienie. Prawdopodobnie znasz to z doświadczenia. Jesteś w nowym towarzystwie. Prawda, że słowa nie napływają ci do głowy tak swobodnie jak wśród starych dobrych znajomych. Cóż, być może twój mózg zamiast na myśleniu i kojarzeniu faktów skupił się na twoim stanie emocjonalnym i łagodzeniu stresu.

Badacze z Virginia Tech Carilion Research Institute twierdzą, że wyniki wskazują, że powinniśmy zacząć rozwijać strategie przeciwdziałające negatywnym skutkom społecznej presji w małych grupach. Tym bardziej, że z badań wynika, że duża część z nas (w tym szczególnie kobiety) jest na tę presję szczególnie podatna. Prawie martwy mózg

„Możesz żartować sobie z tego, że narady w pracy sprawiają, że twój mózg niemal przestaje funkcjonować, ale nasze badania sugerują, że mogą one rzeczywiście powodować, że twój mózg działa inaczej, jakby na zwolnionych obrotach” – mówi Read Montague, dyrektor instytutu, który prowadził badanie w „The Daily Mail”. Badacze zastanawiają się, jak zwiększać, a przynajmniej nie zmniejszać, naszej skuteczności działania i kreatywności.

Neurobrazowanie: mózg jak na dłoni

„Nasze badania wskazują na nieoczekiwane i dramatyczne konsekwencje nawet subtelnych sygnałów społecznych w grupie dla funkcjonowania poznawczego jednostki” – mówi Kenneth Kishida, główny autor badania.

„Dzięki neuroobrazowaniu byliśmy w stanie udokumentować bardzo silne reakcje nerwowe na poszczególne sytuacje społeczne” – dodaje.

Nie podzielimy mózgu na emocje i myślenie

Czy to może być takie proste? Chodzi o mózg, jeden z najbardziej skomplikowanych narządów, jakie znamy. Dlatego odpowiedź brzmi „nie”.

„Pomysł rozdzielenia społecznych i poznawczych procesów w mózgu jest tak naprawdę sztuczny, ponieważ te dwa znajdują się we wzajemnych ciągłych interakcjach, głęboko na siebie oddziałują” – zaznacza współautor badania Steven Quartz, profesor filozofii z Social Cognitive Neuroscience Laboratory w Caltech. W rzeczywistości podział mózgu na części według ich roli jest pewnego rodzaju uproszczeniem.

Źródło: Zdrowie.Gazeta.pl

Komentarz ode mnie: Jajogłowi udowodnili wreszcie, dlaczego ludzie oświeceni, udawali się w samotne rozważania, odcinali się od świata, innych osób. Dobrze, jest ten punkt widzenia rozważyć właśnie w tym świetle. Poza tym tłum żyje innymi zasadami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: