Skażenie promieniotwórcze w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy naukowcy z Scottish Environment Protection Agency ostrzegają, że plaża w szkockiej zatoce Dalgety i 14 innych miejscach kraju (w większości dawnych baz wojskowych) jest skażenie radioaktywnie – donosi „The Guardian”.

Wojsko potwierdza: ryzyko jest, ciężko jednak stwierdzić jak duże. SEPA twierdzi, że na tyle, by doprowadzić do poparzeń skóry czy wywołać raka. Winny jest złom wojskowy z lat 40. i 50. XX wieku.

Promioeniotwórczym radem pokrywano elementy uzbrojenia, by mogły być widoczne w nocy, m.in. wskaźniki w samolotach – tłumaczy dziennik.
Część miejsc, w których zakopano lub porzucono stary sprzęt jest dostępna dla ludzi, jak plaża w Dalgety. Na niektórych stawia się właśnie domy. Jeszcze inne to dawna siedziba SAS w Stirling Lines w Hereford, dawna baza marynarki w Portsmouth i poprzednia baza Red Arrows w Gloucestershire.

W ostatnich tygodniach na brzegach zatoki odkryto 475 miejsc o podwyższonej radiacji.

Scottish Environment Protection Agency chce zmusić Ministerstwo Obrony by posprzątało po sobie. W przeciwnym razie SEPA oficjalnie uzna ten skrawek Wielkiej Brytanii za pierwszy obszar kraju skażony radioaktywnie – podkreśla dziennik.

Źródło: Sfora.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: