Operacja „PRATO”

Jesienią 1977 r. mieszkańcy brazylijskiej Amazonii przeżyli przerażające spotkanie z nieznanymi pojazdami, które obniżyły swój lot, znieruchomiały nad ziemią i skierowały w stronę obserwujących je ludzi wiązki dziwnych promieni. Na ciałach ludzi pojawiły się pęcherze oraz niewielkie otwory przypominające nakłucia igłą. Później przez wiele nocy ofiary ataku miały koszmarne sny i przeżywały stany głębokiej depresji.

Brazylijskie Siły Powietrzne (FAB) postanowiły zbadać sytuację i wysłały do Amazonii ekspedycję, na czele której stanął kapitan Uyrange Hollanda. Operacja otrzymała kryptonim „Prato” i trwała 3 miesiące: od września do grudnia 1977 r. Wkrótce po przybyciu na miejsce kapitan i jego grupa mieli okazję zetknąć się osobiście z dziwnym pojazdem. Wczesnym popołudniem na niebie ukazało się bardzo jasne, błękitne światło, które zbliżało się ku ziemi z tak wielką prędkością, że wojskowi ledwo zdążyli przygotować kamery i aparaty fotograficzne. Kilkanaście metrów nad drzewami światło zatrzymało się – obserwatorzy zauważyli wtedy okrągły pojazd wiszący nieruchomo i obracający się powoli wokół własnej osi. Po kilku minutach odleciał z ogromną prędkością. Kiedy oszołomiona dziwnym zjawiskiem ekipa przygotowywała raport dla najwyższego dowództwa, okazało się, że filmy w aparatach i kamerach zostały prześwietlone…

Prawie udało im się „coś” złapać

Miesiąc później, w listopadzie, kapitan i jego grupa przebywali nad Atlantykiem w Baia del Sol. Tam po raz drugi byli świadkami przybycia dziwnego pojazdu. Pojawił się niespodziewanie, nie wiadomo skąd, i był bardzo duży – miał około 30 m średnicy. Zatrzymał się 150 m nad ziemią, emitował żółtobursztynowe światło i dźwięk podobny do buczenia klimatyzatora. A potem, nagle, sześciokrotnie wysłał w kierunku ziemi wiązkę promieni i odleciał. Tym razem klisze nie uległy prześwietleniu. Raport wraz z cenną dokumentacją powędrował do stolicy.

Tuż przed zakończeniem misji wojskowi mieli szansę sfilmować jeszcze jeden pojazd. Zaalarmowani przez przerażonego młodego człowieka, zobaczyli UFO w kształcie cygara, a na ziemi pod nim mały, przezroczysty pojazd. W środku ktoś siedział.

Na widok biegnących w jego kierunku ludzi to „coś” natychmiast wystartowało, połączyło się z macierzystym statkiem i razem zniknęli w przestworzach. I tym razem udało się sfilmować całe wydarzenie.

Zapomnij albo umrzyj

Zwierzchnicy kapitana Hollandy oświadczyli, że ma on o wszystkim zapomnieć, bo mogą mu grozić poważne konsekwencje. Nikomu więc nie opowiedział o tym, co widział, z czasem awansował do stopnia pułkownika, a w 1995 r. przeszedł na emeryturę. Dwa lata później zdecydował się przerwać milczenie.

Okazało się, że wbrew przepisom skopiował pewne dokumenty i zdjęcia. Pokazał je 20 lipca 1997 r. w telewizji. Dlaczego zdecydował się mówić?

Oświadczył, że rząd i władze wojskowe nie mają prawa dłużej oszukiwać obywateli, że w tajnych archiwach w samej tylko Brazylii znajdują się tysiące wiarygodnych dokumentów potwierdzających istnienie UFO, że Brazylia też ma swoje Roswell – w posiadaniu wojska jest humanoid znaleziony koło miejscowości Varginha. Na koniec programu pułkownik Hollanda oznajmił, że ma zdjęcia i dokumenty, które potwierdzą jego słowa. Miał zamiar przedstawić je na światowym Kongresie Ufologicznym, który organizowano w grudniu 1997 r. w mieście Brasilia, jednak 2 października znaleziono go martwego w jego willi na przedmieściu. Prowadząca śledztwo policja stwierdziła samobójstwo. Kilka dni po śmierci Hollandy rodzina pułkownika zniknęła. Ale zanim to się stało, jego żonie udało się skontaktować z dziennikarzami. Powiedziała, że w dniu rzekomego samobójstwa jej męża nikt w domu nie słyszał strzału (a na pistolecie nie było tłumika), a na podłodze leżały rozrzucone papiery. Wszystkie zdjęcia i dokumenty zniknęły.

Operacja „Prato” skończyła się dla pułkownika (a może i dla jego rodziny?) tragicznie, jak dla prawie wszystkich, którzy odważą się przerwać zmowę milczenia.

Więcej szczegółowych informacji nt. operacji „Prato” znajdzie pod tym linkiem:

http://www.mufon.com/bob_pratt/oprato.html

Źródło: Serwis NPN.org.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: