Jaskinie nad rzeką Waghora w Adżancie

Jaskinie wyrzeźbione w boku skalistego klifu górującego nad rzeką Waghora. Architektura i sztuka jaskiń skonstruowanych przypuszczalnie w czasach od 200 lat przed Chrystusem do VI wieku naszej ery, odsłania nowe spojrzenie na pochodzenie tajemniczej przeszłości Indii.

Adżanta jest unikalna pod względem tego, że są to najstarsze buddyjskie jaskinie w Indiach.
Po VII wieku n.e. buddyzm zaczął podupadać w całych Indiach, zaś wszystkie jaskinie zostały opuszczone. W środku odnajdujemy różnego rodzaju świątynie, wyrzeźbione w litej skale, nawet niższe, wnęki czy statuy. I wszystko to zostało wyryte w jednym gigantycznym bloku kamienia.

W jaskiniach istnieje wiele różnych tematów rzeźb w Adżancie, zaś wiele z nich przedstawia samego Buddę.

Nawet dzisiejsi inżynierowie głowią się w jaki sposób owe jaskinie zostały wyrzeźbione z 21-metrowego granitowego klifu, ponad 2000 lat temu. Jaskinie te zostały stworzone poprzez usuwanie kamienia.

Według badaczy kompleks w Adżancie jest znaczący ze względu na celowe usytuowanie jaskiń wokół klifów. Usytuowanie to ujawnia niezwykłe zrozumienie aktywności ciał niebieskich. Jaskinie są wydrążone w tym podkowiastym zakolu i zorientowane w różnych kierunkach. Niektóre są skierowane na zachód, inne na południe, a jeszcze inne w stronę wschodzącego Słońca.

Dowód na dokładną wiedzę rzeźbiącego o ruchach ciał niebieskich można znaleźć w dwóch szczególnych jaskiniach. Każda zawiera ogromne stupy lub struktury w kształcie kopuły, przedstawiające Siddharthę Gautamę – najwyższego Buddę i duchowego nauczyciela, który założył buddyzm.

Jaskinia 19 jest usytuowana w kierunku zimowego przesilenia, co oznacza, że w ten dzień poranne światło słoneczne przelatuje przez ogromne okno na fasadzie i oświetla stupę. Ma to miejsce także w jaskini 26, która jest zorientowana w kierunku letniego przesilenia.

Ta struktura byłaby bardzo trudna do wykonania, gdyż wycinamy skały od wewnątrz. Potrzeba by bardzo zaawansowanego sprzętu, aby przekopać, wydrążyć wnętrze litej skały i być doskonale zorientowanym do przesilenia.

Stupy zawsze były używane, jako sposób wstępowania i zstępowania przez Buddę do niebios.

Źródło: Dokument Acient Aliens

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: