Pies czuje zapach nowotworu

W teście zorganizowanym przez niemieckich badaczy cztery psy wywąchały raka płuc u pacjentów z 71 proc. skutecznością – pisze BBC News.

Bohaterami eksperymentu zostały cztery specjalnie do tego przeszkolone psy: dwa owczarki niemieckie, owczarek australijski i labrador. Naprzeciwko nich stanęło 220 osób: 110 zdrowych, 60 chorych na raka płuc i 50 z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Wszyscy wydychali powietrze do probówek, które kumulują zapach. Następnie probówki ułożono w rzędzie i psy miały znaleźć te, należące do pacjentów cierpiących na nowotwór. Zrobiły to w 71 proc. przypadków.

Wyniki badania opublikowane zostały w magazynie „European Respiratory Journal”. Pierwsze tezy naukowe, mówiące o tym, że psy czują zapach raka, pochodzą już z 1989 r.

Naukowcy są zgodni, że wprowadzenie psów na stałe do gabinetów lekarskich byłyby kłopotliwe, prace koncentrują się więc na skonstruowaniu elektronicznych „nosów” – urządzeń zdolnych wyłapać te same substancje chemiczne, na które reagują zwierzęta.

Problem polega na tym, że wciąż nie wiadomo, które to są substancje. A psy, nawet przeszkolone, nie chcą mówić…

Źródło: Gazeta Wyborcza

Komentarz ode mnie: Smutne jest to, że tyle osób nie dba o naszych mniejszych braci i nie uważa starodawnych prawd za oczywiste…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: