Łapanie bin Ladena

W sierpniowym numerze „New Yorker Magazine” opublikowano artykuł Nicolasa Schmidle, pt. „Getting bin Laden” (Łapanie bin Ladena), który miał być ostateczną relacją z tego co wydarzyło się podczas rajdu amerykańskich komandosów podczas którego zastrzelono Osamę bin Ladena. Niemalże wszystkie media informowały o tej akcji, jednak wiele z tych historii było niespójne i nawet ze sobą sprzeczne. Artykuł spotkał się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem, bo w sposób detaliczny opisywał przebieg wydarzeń jaki miały miejsce w prywatnym domu w pakistańskim Abbottobadzie, gdzie miał przebywać osławiony przywódca Al-kaidy.

Jednak nawet w korporacyjnej prasie wciąż pracują dziennikarze, którym cala ta historia wydała się zbyt piękna aby była prawdziwa. Washington Post zwrócił uwagę, że o ile opowieść w New Yorkerze jest doskonale opisana w sensie literackim i wspaniale oddaje uczucia żołnierzy i dynamikę akcji, to dziennikarz, który napisał ten artykuł nigdy nie rozmawiał z żadnym z jej uczestników! Takie postawienie sprawy stawiało pod wątpliwość rzetelność relacji. New Yorker przyparty do muru przyznał się, że o całej historii dowiedział się z drugiej ręki lecz nie podal swojego informatora. Powstaje więc pytanie kto był dostarczycielem informacji na temat tego co wydarzyło się w Pakistanie?

Aby znaleźć takie źródło trzeba przeanalizować wszystko co napisano o tej akcji w mediach i znaleźć potencjalne źródło wśród bywalców Bialego Domu. Zadania tego podjął się Russ Baker, autor świetnej książki pt. „Family of Secret”, opisującej tajemnice rodziny Bushów. Analiza jakiej dokonał wskazała, że autorem wszystkich informacji jakie potem powtarzała większość światowej prasy pochodzą od Johna Brennana, który jest doradcą prezydenta Obamy w kwestiach antyterroryzmu.

Brennan rozmawiał z dziennikarzem Washington Post 48 godzin po akcji na bin Ladena i powiedział wówczas, że po wejściu na teren posesji, gdzie miał przebywać szef Al-kaidy, żołnierze z elitarnego Navy Seals nie mogli go znaleźć przez pół godziny. Później opowiadał on historie o oporze jaki stawiali strażnicy bin Ladena by potem powiedzieć, że wewnątrz nie było uzbrojonych ludzi a jedyny strażnik z bronią stał na zewnątrz budynku. Następnie z jego wypowiedzi dla NBC można było się dowiedzieć że nikt nie stawiał oporu atakującym komandosom, którzy jednakże zastrzelili człowieka jaki stanął na ich drodze lecz nie miał przy sobie broni. Wewnątrz budynku gdzie był bin Laden, był także jego syn. On również nie miał broni i także został zastrzelony. Na końcu zastrzelono samego bin Ladena, który również był bezbronny.

Takie rozmaite wersje przebiegu wydarzeń tworzą spore zamieszanie i wskazują, że historia nadal jest modelowana w zależności od potrzeb. Np. podano że to członkowie Navy Seal sami zdecydowali o zastrzeleniu bin Ladena i że nie był to rozkaz prezydenta Obamy, który chciał aby w miarę możliwości schwytać Osamę żywego. Wg. artykułu w New Yorkerze kiedy komandosi z martwym bin Ladenem na pokładzie byli w drodze powrotnej do bazy, zadzwonili do Brennana z pytaniem co robić dalej z cialem. Brennan zadzwonil z kolei do Saudów również z pytaniem o jakieś sugestie, po czym ciało terrorysty wrzucono do morza.

Tymczasem znając chirurgiczną precyzję działania amerykańskich sił specjalnych jest niemalże pewne, że gdyby kazano im przywieźć żywego Osamę i potem wydobyć z niego wszystkie cenne informacje, to z pewnością taki rozkaz zostałby dokładnie wykonany. Poza tym nie ma żadnego dowodu na to, że to właśnie ciało bin Laden zostało wrzucone do wody a eksperci od badań genetycznych uważają, że nawet najwybitniejsi fachowcy w tej dziedzinie potrzebują znacznie więcej czasu na badania genetyczne by ustalić czyjąś tożsamość niż mieli na to komandosi w czasie akcji w Pakistanie. Wszystko więc wskazuje na to, że łapanie bin Laden, mimo że najprawdopodobniej od wielu lat nie ma go wśród żywych – trwa nadal.

Źródło: NowaAtlantyda.com

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: