Odkryto kolejne rysunki naskalne na płaskowyżu Nazca w Peru

Zespół japońskich naukowców odkrył dwa nowe rysunki naskalne na Płaskowyżu Nazca w Peru – informuje serwis internetowy Japan Times.
Japońska misja badawcza, kierowana przez prof. Masato Sakai z Uniwersytetu Yamagata w Yamagacie, po uzyskaniu zgody ministerstwa kultury Peru prowadziła od pięciu miesięcy prace na pustynnym płaskowyżu Nazca w południowej części Peru. To tam znajdują się słynne linie i rysunki naziemne będące dziełem kultury Nazca, wpisane w 1994 roku jako obiekt kulturowy na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Około 10 kilometrów od miejsca, gdzie znajdują się gigantyczne geoglify przedstawiające rozmaite zwierzęta i rośliny, naukowcy odnaleźli dwa niewielkie rysunki naskalne, z których jeden przedstawia ludzką głowę, a drugi zwierzęcą postać.
W 2006 roku japońscy naukowcy odkryli w innej części płaskowyżu około 100 rysunków naskalnych w formie prostych i trójkątnych linii.
Według Yoichi Watanabe, dziekana Wydziału Literatury i Nauk Społecznych Uniwersytetu Yamagata, odnalezienie geoglifów przedstawiających żywe istoty, a nie geometryczne wzory, jest w tej części płaskowyżu niezwykłym wydarzeniem.
Rysunek przedstawiający ludzką głowę ma 4,2 metra długości i 3,1 metra szerokości, a geoglif ze zwierzęcą postacią – 6,9 metra długości i 2,7 metra szerokości.
Zdaniem japońskich badaczy, odkryte rysunki nie zostały wcześniej odnalezione nawet na zdjęciach lotniczych ze względu na niewielkie rozmiary.
Badania fragmentów wyrobów ceramicznych odnalezionych w pobliżu rysunku ludzkiej głowy wykazały, że mógł on powstać w początkowym okresie cywilizacji Nazca, która rozwijała się w latach ok. 200 r. p.n.e. – 600 r. n.e., lub powstał wcześniej.
Według Watanabe, odkryte rysunki mogą mieć związek ze znajdującą się w pobliżu świątynią, a dalsze badania na stanowisku prawdopodobnie pozwolą to ustalić.
Rysunki naskalne z Nazca, pokrywające teren o powierzchni 450 kilometrów kwadratowych, są jedną z największych zagadek archeologicznych ze względu na ich liczbę, rozmiary i kształty.

Za: RP.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: