Miłość zabija ból

Podobno ludzie zakochani nie widzą świata poza obiektem swoich uczuć. Okazuje się, że także go nie odczuwają.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanford University pokazują, że gorące uczucie uśmierza ból. Ich wyniki publikuje portal internetowy PLoS ONE.

Naukowcy przebadali 15 ochotników (osiem kobiet i siedmiu mężczyzn), którzy wedle własnych deklaracji, byli w pierwszej, najintensywniejszej fazie miłości. Takiej, w której pojawia się euforia i obsesyjne wręcz myślenie o drugiej osobie. Każdy z badanych miał za zadanie przynieść zdjęcie swojej drugiej połowy, ale także fotografię równie atrakcyjnej znajomej.

Same testy polegały na tym, że badanym na ekranie komputera pokazywano na przemian jedne i drugie zdjęcia, do ich dłoni dołączono niewielkie urządzenie, które pod wpływem sygnału z komputera rozgrzewało się i wywoływało niewielki ból. Reakcję na niego mierzono przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Badania wykazały, że ból był znacznie mniejszy kiedy badani patrzyli na zdjęcie osoby, w której byli zakochani niż wówczas gdy na ekranie ukazywała się osoba po prostu atrakcyjna.

Analiza zapisów z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego pozwoliła ustalić, że miłość aktywuje w mózgu te obszary, które są pobudzane przez leki uśmierzajace ból, a także niektóre narkotyki, takie jak kokaina. To obszary z tzw. układu nagrody aktywowanego przez wszelkie przyjemne doznania, a w szczególności tzw. jądro półleżące.

Za Newsweek.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: