Pełno wody we wszechświecie!

Astronomowie obserwujący umierające gwiazdy od dawna zastanawiali się, skąd biorą się wokół nich ogromne obłoki gorącej pary wodnej. Dzięki obserwacjom kosmicznego teleskopu Herschel, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej, udało im się ustalić gwiezdny przepis na powstawanie wody na kosmicznej pustyni. Sekret tkwi w promieniowaniu ultrafioletowym gwiazdy – informuje jpl.nasa.gov.

Do tej pory sądzono, że obłok pary wodnej to efekt przejścia w pobliżu umierającej gwiazdy zwierających wodę komet, meteorytów lub nawet małych planet. Zawarta w nich woda miałaby wyparować tworząc ową gęstą chmurę pary wodnej.
Obserwacje gwiazdy CW Leonis sprawiły, że odrzucono pomysł dotyczący „odparowywania” ciał niebieskich. Okazało się bowiem, że para wodna powstaje tuż przy samej powierzchni umierającej gwiazdy.

Czyżby emitowała ją gwiazda? Nie. Tę wersję naukowcy wykluczyli. CW Leonis jest gwiazdą węglową – „produkuje” w swoim wnętrzu węgiel z helu. Węgiel zaś wiąże cały tlen tworząc tlenek węgla. Skąd więc para wodna?

Rozwiązanie okazało się proste. Gwiazda emituje promieniowanie ultrafioletowe, które rozbija atomy tlenku węgla. Uwolniony w ten sposób tlen łączy się z wodorem. I mamy H20…

To odkrycie i inne uświadamiają nam, że woda jest wszędzie we wszechświecie – widzimy ją w kometach, na planetach, w każdym miejscu w naszej galaktyce i w innych galaktykach – twierdzi profesor Matt Griffin z Cardiff University.

Za Sfora.pl

A więc życie w kosmosie oprócz naszego nie musi być wyjątkiem, jeśli ktoś dalej tak sądzi i uparcie odrzuca wszystkie informacje, nawet szamanów XXI wieku – naukowców.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: