Rozważania Pascala

Zbadajmy ten punkt i powiedzmy: „Bóg jest albo Go nie ma”. Ale na którą stronę się przechylimy? Rozum nie może tu nic określić: nieskończony chaos oddziela nas. Na krańcu tego nieskończonego oddalenia rogrywa się partia, w której wypadnie orzeł czy reszka. Na co stawiacie? Rozumem nie możecie ani na to, ani na tamto; rozumem nie możecie bronić żadnego z obu […]masz dwie rzeczy do stracenia, prawdę i dobro […] Zważmy zysk i stratę zakładając, że Bóg jest. Rozpatrzmy tedy dwa wypadki: jeśli wygrasz, zyskujesz wszystko; jeśli przegrasz, nie tracisz ni. Zakładaj się tedy, że jest, bez wahania.

Rozważania Pascala o człowieku i wierze.

Reklamy

4 thoughts on “Rozważania Pascala

 1. zwiastun pisze:

  Z punktu widzenia chrześcijańskiego pojawia się jeszcze pewne rozgraniczenie. Apostoł Jakub piszę w liście 2:19 -> „Ty wierzysz, iż jeden jest Bóg, dobrze czynisz; i dyjabli temu wierzą”. Trzeba rozróżnić wiarę w Boga od wiary Bogu. W rzeczywistości wszystkie rzeczy stworzone mówią o Bogu, tzn. projektancie, kimś, kto zaplanował tory ciał niebieskich i przygotował skomplikowane szkielety malutkich roślinek. Uwierzyć, stać się teistą, jest łatwo! Ale i zysku w tym nie ma zbyt dużego, jak to św. Jakub pisze, „i diabli wierzą”. Drugi krok za to, wzięcie na siebie krzyża Chrystusa, nie jest już tak lekki jak pascalowskie rozważanie. Bóg przygotowuje wiele łask, ale ma też określone wymagania. Tak czy siak, gdy wiemy już, że Bóg istnieje, rozsądne jest wybrać Jego drogę (nazwaną ‚wąską ścieżką’), bo jest to jedyny szlak, który obecnie do Niego prowadzi. Mój blog skupia się na „gościńcu” dla całego świata, który wkrótce zostanie otwarty.

  PS: Widzę, że wśród różnych ciekawostek, jest tu także nieco o piramidach. Ciekawe, czy wiesz o tym, jak niezwykła jest łączność Wielkiej Piramidy z nauki Pisma Świętego. Zerknij, jeśli masz ochotę: http://epifania.pl/literatura/broszury_23.php?id=16&typ=B .

  • Michał pisze:

   Odniosę się jedynie do Twojego linku o piramidach :). Zacząłem czytać artykuł… i szczerze mówiąc nie mogłem dalej, ponieważ jest to dostrajanie wizji odnośnie „cudu piramid” na chama pod Biblię. Jeżeli piramidy pochodzą od Boga, a są wybudowane ludzką ręką w tak precyzyjny sposób to coś mi tu nie gra. Kolejna sprawa: jak można wyrywać dany werset pod tekst i pokazywać to jako prawdę objawioną? Akurat ksiądz teolog, którego znam przestrzegał przed czymś takim, a co jawnie jest tam ukazane na samym początku – PS:118:22. System ścieżek, jako plan zbawienia też do mnie nie przemawia, za dużo cudowania. Precyzyjność budowli i jej położenie nie musi wcale oznaczać, że jest boskim objawieniem.

   • zwiastun pisze:

    No, nie mam zamiaru Cię do tego przekonywać :) zwłaszcza, że sam zamówiłem dopiero książki braci Edgarów (słynni badacze piramid początku XX wieku) na ten temat i nie do końca zdążyłem go już przestudiować.

    Dla mnie Biblia stoi na pierwszym miejscu i ona jest właśnie najwspanialszym objawieniem, które jest dziś potrzebne człowiekowi. Jeśli jednak Bóg dał nam pewien znak swego planu i obecności także w Wielkiej Piramidzie? Jeśli w jakiś sposób potwierdza ono nauki Słowa? Chętnie będę się tego dowiadywał. Pozdrawiam!

 2. Michał pisze:

  @zwiastun Daj znać, jak je przeczytasz, bowiem to interesujący temat. Również uważam, że Biblia jest wspaniała, szczególnie Mądrości Syracha czy chociażby same nauki i przypowieści Jezusa.

  Natomiast warto się tutaj zastanowić czy aby nie maczali w tym palce obcy, na co piramida Cheopsa i dwie obok wskazują (pas oriona – plejady). Polecam mało znany dokument Kod Piramid – niestety na chwilę obecną przetłumaczono tylko dwie części z pięciu, ale i one robią niesamowite wrażenie spójności materiału.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: