Spirala – wstęp

Występuje wszędzie, a dopiero zaczynamy sobie uświadamiać jak to „wszędzie” odnosi się do każdego zakątku naszego życia. Zdecydowanie za mało się o tym wspomina na świecie, a szczególnie na polskich stronach. W kolejnych wpisach zobaczymy, gdzie możemy ujrzeć takie wzory oraz skąd się one wywodzą. Na początek będzie obraz torów pozostawionych po zderzających się subatomowych cząsteczkach. Ślady protonów, neutronów oraz elektronów. Za Bubble Chamber

Natura zawsze stara się tworzyć z jak najmniejszym nakładem energii, przy czym użyteczność stworzonego materiału musi być ekonomiczna. Natura zawsze poszukuje rozwiązań najprostszych, wykorzystując wzór jako ścieżkę rozwoju przy właśnie najmniejszym nakładem wydatku tj. energii. Ona modyfikuje i adaptuje najbardziej podstawowe wzory, jakie są potrzebne.

Matematyk Ian Stewart


Niezależnie gdzie spojrzymy w skali życia Wszechświata znajdziemy spirale. Jestem przekonany, że to jedna z głównych rzeczy, które budują nasz świat i oddziaływanie w nim. Jeżeli jakiś wzór odnajdujemy w każdym możliwym miejscu to nie może być on przypadkiem. Jest to sprawnie przemyślana jedna z cech konstrukcyjnych materii. Jest oczywiście wiele teorii oraz faktów, niektóre się wykluczają, zaś niektóre potwierdzają, ale razem tworzone są jako chęć poznania mechanizmów budowy świata.
Spirale wykorzystywane były w sztuce od niepamiętnych czasów. Były inspiracją np. dla Leonarda da Vinci, przewijają się one we wszystkich kulturach świata; informacje o nich dostali nawet szamani w czasach prehistorycznych. Dopiero przy rozwoju nauki możemy jako ludzkość stwierdzić, a raczej potwierdzić większość przypuszczeń na ich temat.
Spirale mają różne typy:

  • Pierwsza to spirala Archimedesa: r = a + bθ
  • Druga to spirala o właściwościach nieparzystości względem układu zwana spiralą Eulera lub Cornu
  • Trzecia to spirala paraboliczna: r = θ1/2
  • Spirala hiperboliczna: r = a
  • Spirala Lituus: r = θ-1/2
  • Spirala logarytmiczna: r = abθ
  • Spirala Theodorusa „o podstawie trójkąta”

Wyróżniamy również wiele innych jak np. Spirala powstająca z ciągu Fibonacciego oraz złotego podziału.

Co i tak nie zmienia faktu, że to wciąż spirale. Poniżej nałożone na siebie spirale. Oraz spirale, które mogą wytworzyć torus.

Spirala Archimedesa nałożona na naszą planetę.

Reklamy

One thought on “Spirala – wstęp

  1. April pisze:

    Hi there all, here every person is sharing these knowledge, so it’s good to read this website, and I used to pay a quick visit this weblog all the time.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: